Stan techniczny samochodu - nie zaniedbuj tego

go sprzedać. Takie awarie zdarzają się często dlatego, że wiele osób nie wie jak należy zajmować się samochodem, by był on sprawny i zadbany. Konieczne są tutaj regularne kontrole i przeglądy techniczne, a wiele osób nie bierze ic

Stan techniczny samochodu - nie zaniedbuj tego

Jak dbać o samochód?

Częste wymiany auta? Ten problem dotyczy wielu z nas. Czasem zdarza się, że samochód, który kupujemy psuje się już krótko po zakupie i zmuszeni jesteśmy go sprzedać. Takie awarie zdarzają się często dlatego, że wiele osób nie wie jak należy zajmować się samochodem, by był on sprawny i zadbany. Konieczne są tutaj regularne kontrole i przeglądy techniczne, a wiele osób nie bierze ich pod uwagę. O wiele lepiej jest wydać niewielką kwotę na wizytę u mechanika w celu sprawdzenia stanu naszego pojazdu, niż wpędzać się w dodatkowe koszty, gdy zepsuje się coś poważnego. Warto znaleźć zaufany warsztat i często go odwiedzać, a nasz samochód pozostanie sprawny przez wiele lat. To bardzo proste.


Wikipedia - termostat w silniku

Termostat ? element cieczowego układu chłodzenia w tłokowym silniku spalinowym, który w zależności od temperatury cieczy chłodzącej kieruje jej strumień do tzw. "małego" lub "dużego" obiegu.

Jako elementy wykonawcze termostatu stosuje się mieszki wypełnione substancją o niskiej temperaturze wrzenia lub ciecze o dużej rozszerzalności cieplnej oraz substancje zmieniające objętość przy topnieniu.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Termostat_(silnik_spalinowy)


Jak działa termostat?

Gdy temperatura cieczy chłodzącej jest poniżej 80 °C (zimny silnik) mieszek kurczy się przez co zamyka zawór kierujący ciecz do chłodnicy. Ciecz przepływa przez otwarty zawór do pompy (tzw. mały obieg). Z chwilą gdy temperatura cieczy wzrasta powyżej 90 °C mieszek rozszerza się. Zawór kierujący ciecz do chłodnicy zostaje otwarty, zaś do pompy zamknięty. Ciecz wówczas przepływa przez chłodnicę (tzw. duży obieg).

Obecnie wielu producentów samochodów stosuje termostat, który wykonany jest na nieco wyższą temperaturę otwarcia oraz posiada wbudowaną grzałkę o mocy kilkunastu Watów. Przy małych obciążeniach termostat utrzymuje podwyższoną temperaturę silnika ok 100-110 °C co wpływa korzystnie na zużycie paliwa i zawartość substancji szkodliwych w spalinach, natomiast przy dużych obciążeniach sterownik silnika włącza grzałkę i steruje jej mocą w celu wymuszenia otwarcia zaworu przy temperaturze cieczy chłodzącej ok 80 - 90 °C. Poprzez regulację prądu grzałki uzyskuje się żądaną temperaturę cieczy zgodnie z programem zapisanym w sterowniku. Zasada działania termostatu pozostaje nadal niezmieniona, jedynie grzałka ma za zadanie "oszukać" termostat dając możliwość jego regulowania.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Termostat_(silnik_spalinowy)



© 2019 http://adpromo.waw.pl/