Wszystko o eko sprzątaniu

emii.Eko sprzątanieCoraz więcej pań domu decyduje się na życie bez zbędne chemii. Z tego powodu przygotowują jak najwięcej posiłków w domu, robią soki, przeciery, dżemy itd. Ekologiczny tryb życia wymaga również rezygnację ze szko

Wszystko o eko sprzątaniu Bezpieczne sprzątanie i to ciekawy i powracający trend, a nawet moda. Stosowanie chemii w mieszkaniu, zwłaszcza przy dzieciach jest bardzo niebezpieczne. O środkach bez chemii.

Eko sprzątanie

Coraz więcej pań domu decyduje się na życie bez zbędne chemii. Z tego powodu przygotowują jak najwięcej posiłków w domu, robią soki, przeciery, dżemy itd. Ekologiczny tryb życia wymaga również rezygnację ze szkodliwej chemii domowej na rzecz naturalnych i bezpiecznych zamienników.

W sieci można znaleźć wiele sklepów internetowych, które zajmują się sprzedażą takich środków i warto do nich zajrzeć. Jest wiele gotowych roztworów np. do mycia podłóg, szyb, czy naczyń. Jest to dobre rozwiązanie dla zaczynających swoja przygodę z ekologicznym sprzątaniem.


Co to są detergenty?

Detergenty

sole sodowe estrów kwasu siarkowego z wyższymi alkoholami (np. laurylosiarczan sodu)
związki lub ich mieszaniny, które stanowią aktywny czynnik wszelkich środków czystości, takich jak szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, środki do mycia naczyń w zmywarkach itd.
Czasami przez "detergenty" rozumie się wszelkie środki czyszczące jako takie. W przemyśle środków czystości rozgranicza się jednak wyraźnie "detergenty właściwe" - w sensie pierwszej definicji oraz pozostałe składniki środków czyszczących - takie jak nabłyszczacze, dodatki koloryzujące, dodatki zapachowe, odżywcze, antystatyczne, wybielające itp.

Detergenty utożsamia się czasem z surfaktantami, co jednak nie jest poprawne, gdyż nie wszystkie detergenty działają jak surfaktanty i nie wszystkie surfaktanty są stosowane jako detergenty.

Detergenty "czyszczą" dzięki temu, że działają na brud/nieczystości na następujące sposoby:

zachowują się jak surfaktanty - ułatwiając mieszanie się brudu z wodą (lub innym rozpuszczalnikiem) ułatwiają zwilżanie mytych powierzchni
zmieniają pH powierzchni, co prowadzi do zrywania wiązań wodorowych którymi brud jest związany z powierzchnią lub zmiana pH prowadzi do rozkładu substancji tworzących brud
obniżają twardość wody, dzięki czemu woda lepiej zwilża powierzchnię i łatwiej rozpuszczają się w niej związki jonowe, tworzące brud
rozkładają brud poprzez reakcję utlenienia
działają enzymatycznie poprzez katalizowanie reakcji prowadzących do rozkładu cząsteczek organicznych tworzących brud
działają pianotwórczo - zwiększając powierzchnię styku brudu ze środkiem myjącym
Liczba związków chemicznych stosowanych jako detergenty jest bardzo duża i ciągle poszukuje się nowych. Skład detergentów stosowanych w danym środku czyszczącym wynika z faktu co ma być myte, czym to coś jest zwykle zanieczyszczone oraz jak ma się odbywać proces mycia.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Detergenty


Szare mydło w Wikipedii

Szare mydło ? mydło potasowe, to mieszanina soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu i innych. W odróżnieniu od mydeł sodowych nie zawiera sztucznych barwników czy substancji zapachowych, co sprawia, że uczulenia spowodowane szarym mydłem są znacznie rzadsze niż przy stosowaniu innych środków higienicznych. Zapach szarego mydła jest prawie nieodczuwalny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82o



© 2019 http://adpromo.waw.pl/